Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2025/1257 av 26. juni 2025 om godkjenning av 2-metyl-2H-isotiazol-3-on (MIT) som et eksisterende aktivt stoff til bruk i biocidprodukter av type 6 i samsvar med europaparlaments- og rådsforordning (EU) nr. 528/2012
Biocider: godkjenning av 2-metyl-2H-isotiazol-3-on (MIT) til bruk i produkttype 6
Kommisjonsforordning publisert i EU-tidende 27.6.2025
Tidligere
- Utkast til kommisjonsforordning godkjent av komite (representanter for medlemslandene) og publisert i EUs komitologiregister 13.6.2025
Bakgrunn
(fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 18.6.2025)
Sammendrag av innhold
Biocidforordningen – forordning (EU) nr. 528/2012 – har en godkjenningsprosess hvor det aktive stoffet godkjennes på fellesskapsnivå og deretter godkjenning av biocidprodukter nasjonalt. Forordning (EU) .../... konkluderer med godkjenning av 2-metyl-2H-isotiazol-3-on (MIT) som et aktivt stoff til bruk i biocidprodukter av produkttype 6. Produkttype 6 omfatter konserveringsmidler for produkter under lagring.
For produkttype 6 gjelder følgende for godkjenning av biocidprodukter:
- Produktvurderingen skal spesielt fokusere på eksponering, risiko og effektivitet knyttet til bruk som er dekket av søknad om godkjenning, men ikke er adressert i risikovurderingen av det aktive stoffet gjort på EU-nivå.
- Produktvurderingen skal fokusere spesielt på
- industrielle og profesjonelle brukere
- ikke-profesjonelle brukere: ved eksponering til aktivt stoff fra behandlede artikler
- jord
- Medlemslandenes myndigheter skal i sammendraget av produktegenskapene til et biocidprodukt som inneholder 2-metyl-2H-isotiazol-3-on (MIT) spesifisere de relevante instruksjonene for bruk og forholdsreglene som skal indikeres på etiketten til behandlede produkter i henhold til artikkel 58(3), andre ledd, punkt (e), i forordning (EU) nr. 528/2012
For plassering på markedet av behandlede produkter gjelder følgende betingelser:
- Den som er ansvarlig for å plassere et behandlet produkt som er behandlet med eller inkorporerer 2-metyl-2H-isotiazol-3-on (MIT) på markedet skal sørge for at etiketten på det behandlede produktet inneholder informasjonen som er oppført i artikkel 58(3), andre ledd, i forordning (EU) nr. 528/2012.
- Blandinger (annet enn maling) som er behandlet med eller inkorporerer 2-metyl-2H-isotiazol-3-on (MIT) som plasseres på markedet for bruk av ikke-profesjonelle brukere skal ikke inneholde MIT i en konsentrasjon som utløser klassifisering av blandingen som hudsensibiliserende kategori 1 i samsvar med med europaparlaments- og rådsforordning (EU) nr. 1272/2008, med mindre eksponering kan unngås på andre måter enn ved å bruke verneutstyr.
- Den som er ansvarlig for å plassere på markedet en maling for ikke-profesjonelle som er behandlet med eller inkorporerer 2-metyl-2H-isotiazol-3-on (MIT) i en konsentrasjon som utløser klassifisering av blandingen som hudsensibiliserende kategori 1, sikrer at
- malingen leveres med passende vernehansker i samsvar med europeisk standard EN 374 eller tilsvarende
- etiketten indikerer at vernehansker må brukes under bruk av produktet
Merknader
Rettslige konsekvenser
Biocidforordningen (EU) nr. 528/2012 ble innlemmet i EØS-avtalen 13. desember 2013. Biocidforordningen er gjennomført i norsk rett ved forskrift av 18. april 2017 nr. 480 om biocider (biocidforskriften). Gjennomføring av nye rettsakter skjer ved endring i biocidforskriften.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Gjennomføring av rettsakten anses ikke å ha økonomiske og/eller administrative konsekvenser ut over å foreta tilsvarende endring i biocidforskriften.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten omfattes av hurtigprosedyren. Høringsdokumenter om kommende/nye endringer i biocidregelverket legges ut på hjemmesiden til Miljødirektoratet. Norge ved Miljødirektoratet deltar aktivt i arbeidet med utvikling og oppfølging av biocidregelverket, blant annet ved deltakelse på "Competent Authority" møter og "Standing Committee on Biocidal Products". Videre bidrar Norge med faglige innspill og som ansvarlig for vurdering av stoffer. Myndighetene er i kontakt med berørte parter, herunder aktuell norsk industri.
Vurdering
Rettsakten vurderes å være EØS-relevant og akseptabel.