Bruk av visse tilsetningsstoffer i tangbaserte kaviarlignende fiskeprodukter
Norsk forskrift kunngjort 04.03.2014
Bakgrunn
BAKGRUNN (fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 28.02.2014)
Sammendrag av innhold
Forordningen endrer vedlegg II til forordning (EF) nr. 1333/2008 om tilsetningsstoffer til næringsmidler. Godkjenningen gjelder bruk av visse tilsetningsstoffer til tangbaserte fiskerognanaloger (TFA). TFA er først og fremst ment til bruk som dekorering på matretter i stedet for fiskerogn. TFA har blitt utviklet fra ekstrakter av tang, som utgjør omtrent 85 % av produktet. Andre ingredienser er vann, krydder og godkjente tilsetningsstoffer. Ettersom disse produktene ikke er visuelt tiltalende, er bruk av visse fargestoffer nødvendig. Søtningsmidler behøves for å maskere bitterhet og samtidig unngå bruk av sukkerarter som kan begrense den mikrobiologiske stabiliteten og holdbarheten. I tillegg behøves tilsetningsstoffer som stabilisatorer og antioksidanter. Det er derfor hensiktsmessig å tillate bruk av visse fargestoffer, søtstoffer, antioksidanter og stabilisatorer i fiskerognanaloger. I henhold til forordning (EF) nr. 1331/2008 skal Kommisjonen be om vurdering fra European Food Safety Authority (EFSA) for å oppdatere unionslisten over tilsetningsstoffer i mat, bortsett fra når oppdateringen ikke er egnet til å ha en effekt på menneskers helse. Siden oppdateringene av unionslisten ikke er egnet til å ha en effekt på menneskers helse, er det ikke nødvendig å søke uttalelse fra EFSA.
Merknader
Rettslige konsekvenser:Gjennomføring av forordningen i norsk rett medfører behov for endring i forskrift 6. juni 2011 nr. 668 om tilsetningsstoffer til næringsmidler.
Økonomiske, administrative og andre konsekvenser:Gjennomføringen av rettsakten i norsk rett vil ikke medføre økonomiske-, administrative eller andre konsekvenser av betydning verken for norske virksomheter, myndigheter eller samfunnet forøvrig.
Sakkyndige instansers merknader
Regelverket er vurdert av Spesialutvalget for næringsmidler, der Helse- og omsorgsdepartementet, Fiskeri- og kystdepartementet, Landbruks- og matdepartementet, Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet, Finansdepartementet, Miljøverndepartementet, Nærings- og handelsdepartementet, Utenriksdepartementet og Mattilsynet er representert. Spesialutvalget fant rettsakten EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten EØS-relevant og akseptabel.
Status
Rettsakten er vedtatt i EU og er innlemmet i EØS-avtalen.