Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2026/1013 av 7. mai 2026 om godkjenning av et preparat av 6-fytase produsert med Aspergillus oryzae DSM 33737 som tilsetningsstoff i fôr til fjørfe til egglegging og avl, grisunger av svinearter, svinearter ment for slakt og avl (innehaver av godkjenning: Novozymes A/S)
Godkjenning av 6-fytase produsert med Aspergillus oryzae DSM 33737 som tilsetningsstoff i fôr til svinearter mfl.
EØS-notat offentliggjort 10.6.2026
Tidligere
- Kommisjonsforordning publisert i EU-tidende 8.5.2026
Bakgrunn
(fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 9.6.2026)
Sammendrag av innhold
Rettsakten gjelder godkjenning av et preparat av 6-fytase produsert av en genmodifisert stamme av Aspergillus oryzae (DSM 33737) som avlsteknisk tilsetningsstoff (fordøyelsesforbedrende middel) i fôr til fjørfe til verping eller avl, smågris og svin til slakt og svin oppdrettet til reproduksjon. Preparatet er godkjent til bruk i fjørfe til slakt og oppdrettet til verping eller avl, purker og fisk i forordning (EU)2024/2177. Med denne godkjenningen vil 6-fytase av Aspergillus oryzae (DSM 33737) være godkjent til bruk i fôr til alle fjørfe, alle svinearter og all fisk. Det ble ikke funnet levende celler eller rDNA fra den genmodifiserte mikroorganismen i produktet. Preparatet finnes i flytende og fast form. Den europeiske myndighet for næringsmiddeltrygghet (EFSA) vurderer preparatet som trygt for dyrehelse, folkehelse og miljø. Tidligere kunne ikke EFSA konkludere på effekt i alle fjørfe og svinearter. Søker har levert ytterligere data som EFSA har vurdert som tilstrekkelig for å vise at preparatet har effekt som fordøyelsesforbedrende middel i fôr til alle fjørfe og alle svinearter med minsteinnhold på 200 FTY/kg fullfôr.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift om tilsetningsstoffer til bruk i fôrvarer, fôrtilsetningsstoff-forskriften.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet eller fôrindustrien.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Status
Rettsakten er vedtatt i EU.
Rettsaktene er under vurdering i EØS/EFTA-statene.