Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) nr. 840/2012 av 18. september 2012 om godkjenning av 6-fytase (EC 3.1.3.26) framstilt av Schizosaccharomyces pombe (ATCC 5233) som tilsetjingsstoff i fôrvarer for alle oppfôringsfugleartar bortsett frå oppfôringskjuklingar, oppfôringskalkunar og oppfôringsender, og alle fugleartar meinte for egglegging bortsett frå verpehøner (innehavar av godkjenninga: Danisco Animal Nutrition)
Godkjenning av en type 6-phytase som fôrtilsetning til visse fuglearter
Norsk forskrift kunngjort 2.4.2013
Bakgrunn
(fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 21.3.2013)
Sammendrag av innhold
Rettsakten omhandler utvidet godkjenning av et enzympreparat, 6-fytase, til å gjelde flere fjørfearter, både slaktedyr og verpere. Tidligere er 6-fytasen godkjent som fôrtilsetningsstoff til slaktekylling, slaktekalkun, slakteender, verpehøner, avvent smågris, slaktegris og avlspurker. Preparatet er framstilt ved hjelp av en genmodifisert bakteriestamme. Det er klassifisert i kategorien Zootekniske tilsetningsstoffer og den funksjonelle gruppen Fordøyelsesfremmende stoffer. 6-fytasen er vurdert av European Food Safety Authoity, EFSA, som finner det trygt i bruk. Preparatet har vist effekt ved å øke fordøyeligheten av fosfor i fôret til alle fjørfearter. Det er satt en grense for minste tillatte innhold av preparatet i fullfôr, for at det skal ha ønsket effekt. Grensen er 250 FUT/Kg i fôret til slaktefjørfe og 150 FUT/kg til verpere. (FUT er uttrykk for enzymaktivitet). Anbefalt dosering er også angitt. 6-fytasen bør brukes i fôr som inneholder over 0,23% fytinbundet fosfor. Det foreligger analysemetode for preparatet.
Godkjenningen har varighet til 9. oktober 2022. Den er gitt i samsvar med vedtak i EU-kommisjonens faste komité for næringsmiddelkjeden og dyrehelse, seksjon fôrvarer.
Merknader
Rettslige konsekvenser:
Rettsakten medfører endringer i forskrift 12. april 2005 nr. 319 om tilsetningsstoffer til bruk i fôrvarer, fôrtilsetningsstoff-forskriften.
Økonomiske og administrative konsekvenser:
Rettsakten får ingen konsekvenser for Mattilsynets tilsynsaktivitet, da mange tilsvarende preparater allerede er godkjent og i bruk. Fôrindustrien får enda et preparat å velge blant. Nå kan dette enzymet brukes i fôr til alle fjørfearter, og til alle griser. Det kan føre til en effektivisering og kostnadssparing i industrien, om preparatet tas i bruk med utvidet bruksområde. Hvorvidt industrien ønsker å ta det i bruk, vil avhenge av praktiske og økonomiske forhold ved den enkelte virksomheten.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Spesialutvalget for matproduksjon der Landbruks- og matdepartementet, Fiskeri- og kystdepartementet, Helse- og omsorgsdepartementet, Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet, Finansdepartementet, Miljøverndepartementet, Nærings- og handelsdepartementet, Utenriksdepartementet og Mattilsynet er representert. Spesialutvalget fant rettsakten EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet finner rettsakten EØS-relevant og akseptabel.
Status
Rettsakten er vedtatt i EU og innlemmet i EØS-avtalen.