Kommisjonens gjennomføringsbeslutning (EU) 2026/1041 av 5. mai 2026 om endring av europaparlaments- og rådsdirektiv 2008/68/EF om innlands transport av farlig gods for å tillate visse nasjonale unntak
Farlig godsdirektivet: endringsbestemmelser om tillatelse av visse nasjonale unntak
EØS-notat offentliggjort 5.6.2026
Tidligere
- Utkast til kommisjonsbeslutning godkjent av komite (representanter for medlemslandene) og publisert i EUs komitologiregister 27.3.2026
- Kommisjonsbeslutning publisert i EU-tidende 12.5.2026
Bakgrunn
(fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 3.6.2026)
Sammendrag av innhold
Europaparlamentets og rådets direktiv 2008/68/EF om landtransport av farlig gods åpner for at det kan gis nasjonale unntak for visse typer transporter. Bilag I, del I.3, bilag II, del II.3 og bilag III, del III.3 til direktivet inneholder lister over nasjonale unntak. Disse listene ajourføres etter hvert som nye nasjonale unntak kommer til. Nasjonale transporter av farlig gods kan reguleres eller forbys av andre grunner enn hensynet til sikkerheten. Slike særskilte unntak skal meldes til og godkjennes av Kommisjonen. Kommisjonen skal på bakgrunn av dette avgjøre om det skal gis tilslutning etter prosedyren som det henvises til i art. 9 nr. 2 i direktiv 2008/68/EF.
Kommisjonens gjennomføringsbeslutning (EU) 2026/1041 innfører ikke nye nasjonale unntak, men medlemsstatene gis anledning til å slutte seg til tidligere godkjente nasjonale unntak i henhold til direktiv 2008/68/EF. Allerede gitte unntak, som hadde utløp 1. juli 2026, er videreført med utløp 30. juni 2027.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Norge er ikke gitt noen særlige unntak i Kommisjonens gjennomføringsbeslutning (EU) 2026/1041og denne endringen får derfor ingen betydning for norsk lovgivning.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Ingen.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Status
Kommisjonens gjennomføringsbeslutning ble vedtatt 5. mai 2026 og publisert i Official Journal 12. mai 2026.