Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2025/89 av 20. januar 2025 om tillatelse til å bringe UV-behandlet pulver av hele Tenebrio molitor-larver (gul melorm) i omsetning som et nytt næringsmiddel og om endring av gjennomføringsforordning (EU) 2017/2470
Godkjenning av UV-behandlet pulver av gul melorm som ny mat
EØS/EFTA-landenes utkast til EØS-komitebeslutning oversendt til Kommisjonen 9.4.2025
Tidligere
- Utkast til kommisjonsforordning godkjent av komite (representanter for medlemslandene) og publisert i EUs komitologiregister 20.12.2024
- Kommisjonsforordning publisert i EU-tidende 21.1.2025
Bakgrunn
(fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 18.3.2025)
Sammendrag av innhold
Forordningen godkjenner UV-behandlet pulver av hele larver av Tenebrio molitor (gul melorm), i flere matvarekategorier for den generelle befolkningen.
Det er tidligere godkjent to ny mat-søknader for gul melorm, begge disse med innvilget databeskyttelse.
EFSA har i en risikovurdering vedtatt 28. mars 2023 konkludert med at ny mat-ingrediensen er helsemessig trygg ved angitte bruksvilkår.
EFSA bemerket samtidig, at selv om de gule melormene har blitt UV-behandlet, så er ikke ny mat-ingrediensen en signifikant kilde til vitamin D i kostholdet.
Næringsmidler som inneholder ny mat-ingrediensen til sammen kan inneholde en signifikant mengde vitamin D (dvs. 15 % av referanseverdien på 5 mikrogram). I slike tilfeller skal den lovbestemte betegnelsen ledsages av merkingen «inneholder vitamin D produsert ved UV-behandling» og innholdet av vitamin D skal angis i næringsdeklarasjonen.
EFSA bemerket også, på grunnlag av generelt begrenset publisert dokumentasjon av matallergier forbundet med inntak av insekter, og at gul melorm inneholder flere mulige allergene proteiner – at inntak av ny mat-ingrediensen kan indusere primær sensibilisering for proteiner fra gul melorm. EFSA anbefaler at det gjennomføres studier for å undersøke allergenisiteten nærmere.
Tilsvarende problemstilling gjelder alle tidligere ny mat-godkjenninger av insekter. Kunnskapsgrunnlaget er ikke entydig, og det er for begrenset til å kreve spesifikk merking om sensibilisering. Kommisjonen undersøker mulige måter å utføre nødvendig forskning på allergenisitet og insekter.
EFSA konkluderte også med at gul melorm kan forårsake allergiske reaksjoner hos personer som allerede er allergiske for krepsdyr og støvmidd. EFSA bemerket også at flere allergener kan ende opp i ny mat-ingrediensen, hvis disse forekommer i fôret til insektene.
I tråd med tidligere godkjenninger av gul melorm, kreves merking med at ingrediensen kan forårsake allergiske reaksjoner hos forbrukere som har kjente allergier mot krepsdyr og produkter fra disse, og støvmidd.
Søkeren har bedt om databeskyttelse for flere studier. EFSA og Europakommisjonen har vurdert at kriteriene for innvilgning av databeskyttelse foreligger. Dette innebærer at EFSA ikke kan bruke denne dokumentasjonen for å vurdere andre søkere i en periode på fem år fra endringsforordningen trer i kraft, og at godkjenningen bare gjelder for søkeren i den aktuelle perioden.
Ved rettsakten vil ny mat-ingrediensen føres opp i unionslisten over ny mat (forordning (EU) nr. 2017/2470), med angitte bruksvilkår. Lovbestemt betegnelse er «UV-behandlet pulver av Tenebrio molitor-larver (gul melorm)». Det kreves merking med at ingrediensen kan forårsake allergiske reaksjoner hos forbrukere som har kjente allergier mot krepsdyr og støvmidd. Denne informasjonen skal stå like ved ingredienslisten. Hvis innholdet av vitamin D i en matvare hvor ny mat-ingrediensen er tilsatt, er signifikant, så skal matvaren merkes «inneholder vitamin D produsert ved UV-behandling», og innholdet av vitamin D skal angis i næringsdeklarasjonen. Spesifikasjoner er angitt i vedlegg 2 til unionslisten, og i beskrivelsen angis at insektene må fastes i 24 timer før avliving, slik at tarminnholdet fjernes.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift 25. juli 2017 nr. 1215 om ny mat.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet, næringen eller forbrukere.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS relevant og akseptabel.
Status
Rettsakten er vedtatt i EU.
Rettsakten er under vurdering i EØS-/EFTA-statene.