Plantevernmiddelforordningen: endringsbestemmelser om delegering til landene av forlengelse av godkjenninger
EØS/EFTA-landenes utkast til EØS-komitebeslutning oversendt til Kommisjonen 8.11.2023
Nærmere omtale
BAKGRUNN (fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 7.6.2023)
Sammendrag av innhold
Forordning (EU) nr. 686/2012 fordeler ansvar mellom medlemsstater for evalueringen av aktive stoffer hvor det er søkt om en fornyet godkjenning av stoffene. Denne endringsforordningen til 686/2012 gjelder tildeling av ansvar for revurdering av aktive stoffer der godkjenningen utløper mellom 31.01.2029 og 01.10.2035. Tildelingen skal sikre balanse i fordeling av ansvar og arbeid mellom alle medlemslandene. Norge har blitt tildelt ansvar som rapporterende medlemsland (RMS) for Thiabendazole.
Merknader
Generelt om godkjenning av plantevernmidler
Aktive stoffer som er tillatt brukt i plantevernmidler blir oppført på en liste i forordning (EU) nr. 540/2011. A-listen inneholder stoffer som er vurdert etter EUs gamle direktiv (EF) nr. 91/414, B-listen stoffer som er vurdert etter det nye regelverket, dvs. forordning (EU) 1107/2009, eller etter en overgangsløsning, C-listen basissubstanser, D-listen lavrisiko stoffer og E-listen substitusjonskandidater. Listen endres løpende ettersom nye vurderinger blir gjort og stoffene får endrede vilkår, mister godkjenningen eller nye stoffer blir godkjent.
For at et preprat som inneholder et aktivt stoff som er på listen, skal kunne brukes i Norge må det først søkes om godkjenning i Norge. Det er Mattilsynet som godkjenner plantevernmidler i Norge etter en omfattende vurdering, der det blant annet blir tatt hensyn til spesielle norske forhold.
Rettslige konsekvenser
Denne forordningen vil kreve en mindre endring i forskrift 6. mai 2015 nr. 455 om plantevernmidler ved at rettsakten tilføyes i opplistingen av rettsakter.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Med den kapasiteten den ansvarlige enheten for godkjenning av plantevernmidler i Mattilsynet har per i dag, forventes det at de oppgitte frister for vurderingene som Norge er ansvarlig for, og også de ordinære ressurser, holder. Dette kan imidlertid være avhengig av søknadsmengde på preparater i det aktuelle tidsrommet, noe som er vanskelig å forutsi på nåværende tidspunkt.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten er vært vurdert av Spesialutvalget for matområdet der berørte departement og Mattilsynet deltar. Spesialutvalget fant rettsakten EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Norge ved Mattilsynet har deltatt i kommisjonsarbeidsgruppen for rettsakten i "Standing Committee on Plants, Animals, Food and Feed - Section: Phytopharmaceuticals -Plant Protection Products - Legislation".
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Andre opplysninger
Søknad om regodkjenning av Thiabendazole forventes å mottas hos Mattilsynet i januar 2026, og arbeidet forventes å pågå i 2026/2027.
Status
Rettsakten er fastsatt i EU. Den ble kunngjort i Official Journal 10.3.2023.
Rettsakten er under vurdering i EØS/EFTA-statene.