(Utkast) Kommisjonsforordning (EU) …/… om endring av vedlegg III til europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 1333/2008 med hensyn til bruken av polyvinylpolypyrrolidon (E 1202) som bærer i fargetabletter for dekorativ farging av eggeskall fra fjørfe
Tilsetningsforordningen: endringsbestemmelser om bruken av polyvinylpolypyrrolidon som bærer i fargetabletter
EØS-notat offentliggjort 5.6.2025
Tidligere
- Utkast til kommisjonsforordning sendt til Europaparlamentet og Rådet for klarering og publisert i EUs komitologiregister 29.4.2025
Bakgrunn
(fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 10.6.2025)
Sammendrag av innhold
Forordningen endrer unionslisten over godkjente tilsetningsstoffer, herunder bærere, som kan brukes i tilsetningsstoffer, enzymer, aromaer og næringsstoffer i næringsmidle, i vedlegg III til forordning (EF) nr. 1333/2008 om tilsetningsstoffer til næringsmidler. Forordning (EF) nr. 1333/2008 er gjennomført i norsk rett i § 1 første ledd i forskrift 6. juni 2011 nr. 668 om tilsetningsstoffer til næringsmidler.
Endringene skjer som følge av en søknad, og gjelder utvidet bruk av polyvinylpolypyrrolidon (E 1202) som bærer i fargetabletter for dekorativ farging av eggeskall fra fjørfe.
Grenseverdi vil være quantum satis, som vil si at ingen numerisk grenseverdi er fastsatt. Tilsetningsstoffet skal brukes i samsvar med god framstillingspraksis, i en mengde som ikke er større enn det som er nødvendig for å oppnå den ønskede virkningen, og på en slik måte at forbrukeren ikke villedes.
Søkeren informerte om at de ønsker å bruke dette stoffet som erstatning for laktose.
E 1202 er allerede godkjent som bærer i søtstoffer. Tryggheten til E 1202 ble vurdert på nytt av EFSA i 2020, som konkluderte med at helserisikoen var veldig lav, og at det derfor ikke var nødvendig å fastsette en ADI (akseptabelt daglig inntak).
Ved bruk skal fargetablettene løses opp i vann, som deretter brukes til å farge eggeskallet. Skallet skrelles av egget før det spises. Pga. bruken, regnes forbrukernes økte eksponering for tilsetningsstoffet som ubetydelig i dette tilfellet. Det ble derfor vurdert at det ikke var nødvendig å konsultere EFSA i denne saken.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift om tilsetningsstoffer til næringsmidler.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for norske virksomheter, myndigheter, forbrukere eller samfunnet for øvrig.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Status
Rettsakten er ikke vedtatt i EU.
Rettsakten er under vurdering i EØS-/EFTA-statene.