(Utkast) Kommisjonsforordning (EU) .../... om endring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 1333/2008 og kommisjonsforordning (EU) nr. 231/2012 med hensyn til bruk av steviolglykosider produsert ved fermentering ved bruk av Yarrowia lipolytica
Tilsetningsstoffer i næringsmidler: endringsbestemmelser om bruk av steviolglykosider
EØS-notat offentliggjort 19.3.2025
Tidligere
- Utkast til kommisjonsforordning sendt til Europaparlamentet og Rådet for klarering og publisert i EUs komitologiregister 17.1.2025
Bakgrunn
(fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 18.3.2025)
Sammendrag av innhold
Forordningen går etter den såkalte "hurtigprosedyren".
Forordningen endrer unionslisten i vedlegg II til forordning (EF) nr. 1333/2008 om tilsetningsstoffer til næringsmidler ved å inkludere steviolglykosider fra fermentering (E 960b) i listen over godkjente tilsetningsstoffer til næringsmidler. Forordningen endrer også vedlegget til kommisjonsforordning (EU) nr. 231/2012 om fastsettelse av spesifikasjoner for tilsetningsstoffer oppført i vedlegg II og III til forordning (EF) nr. 1333/2008 ved å inkludere spesifikasjoner for E 960b. Forordningene (EF) nr. 1333/2008 og (EU) nr. 231/2012 er gjennomført i norsk rett i § 1 i henholdsvis første og andre ledd i forskrift 6. juni 2011 nr. 668 om tilsetningsstoffer til næringsmidler.
De foreslåtte regelverksendringene skjer som følge av en søknad om steviolglykosider produsert via fermentering ved bruk av Yarrowia lipolytica som nytt tilsetningsstoff (Steviolglykosider fra fermentering - E 960b). Teknisk funksjon er søtstoff.
Steviolglykosider produsert ved tre ulike prosesser er allerede godkjent som tilsetningsstoffer og definert ved separate spesifikasjoner. Disse tre er steviolglykosider fra stevia (E 960a), enzymatisk framstilte steviolglykosider (E 960c) og glykosylerte steviolglykosider (E 960d). Stoffene reguleres samlet, med en felles grenseverdi. E 960b vil inkluderes i denne gruppen. EFSA uttalte i en risikovurdering fra desember 2023 at det ikke er noen helserisiko tilknyttet bruken av E 960b ved den foreslåtte bruken, med tanke på den eksisterende ADI-en på 4 mg/kg kroppsvekt per dag (uttrykt som steviolekvivalenter, for gruppen steviolglykosider).
EFSA uttalte også at de ulike produksjonsmetodene kan resultere i ulike urenheter, og at det derfor er nødvendig å regne dette som et eget tilsetningsstoff, med egne spesifikasjoner. Spesifikasjonene inneholder mer detaljert informasjon om produksjonsmetoden, bl.a. navnet på gjæren brukt (en genmodifisert stamme av Yarrowia lipolytica, VRM (CBS 147477)) og hovedkomponenten av steviolglykosidene (rebaudiosid M). I spesifikasjonene til tilsetningsstoffet er det krav om at det ikke skal kunne påvises levedyktige celler og DNA fra Yarrowia lipolytica VRM.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift om tilsetningsstoffer til næringsmidler.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for norske virksomheter, myndigheter, forbrukere eller samfunnet for øvrig.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Status
Rettsakten er ikke vedtatt i EU.
Rettsakten er under vurdering i EØS-/EFTA-statene.