Delegert kommisjonsforordning (EU) 2018/1467 av 27. juli 2018 om endring av delegert forordning (EU) 2016/1675 om utfylling av europaparlaments- og rådsdirektiv (EU) 2015/849 med hensyn til å tilføye Pakistan til tabellen i punkt I i vedlegget
Forebyggende tiltak mot hvitvasking av penger og terrorfinansiering: endringsbestemmelser om Pakistan
Norsk forskrift kunngjort 25.9.2019
Bakgrunn
BAKGRUNN (fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 20.11.2018)
Sammendrag av innhold
Fjerde hvitvaskingsdirektivs vedlegg over høyrisikoland (2016/1675) oppdateres jevnlig av Kommisjonen. En oppdatering fastsettes som en kommisjonsforordning Kommissionen har på grunnlag av sin analyse konkludert at Pakistan bør betraktes som et tredjeland med strategiske mangler i sin ordning for bekjempelse av hvitvasking og terrorfinansiering, som utgjør en vesentlig risiko for EUs finansielle system.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Pakistan ble allerede påført hvitvaskingsforskriftens liste over høyrisikoland til ikrafttredelsen 15. oktober 2018. Bestemmelsen har ingen andre rettslige konsekvenser.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten gir utfyllende bestemmelser til plikter som allerede følger av hovedrettsakten. Reglene forventes ikke å ha vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for myndigheter/foretak/forbrukere.
Sakkyndige instansers merknader
SU finansielle tjenester har vurdert rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Rettsakten er EØS-relevant og akseptabel.
Status
Forordningen har trådt i kraft i EU, og er til vurdering av EØS/EFTA-statene for innlemmelse i EØS-avtalen. Den materielle bestemmelsene er allerede gjennomført i Norge i hvitvaskingsforskriften.