Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2025/1419 av 17. juli 2025 om endring av gjennomføringsforordningene (EU) 2020/148, (EU) 2021/2094 og (EU) 2023/1172 med hensyn til navnet på innehaveren av godkjenningen for tilsetningsstoff i fôr
Endringsbestemmelser med hensyn til navnet på innehaveren av godkjenningen for tilsetningsstoff i fôr
EØS/EFTA-landenes utkast til EØS-komitebeslutning oversendt til Kommisjonen 8.10.2025
Tidligere
- Kommisjonsforordning publisert i EU-tidende 18.7.2025
Bakgrunn
(fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 12.8.2025)
Sammendrag av innhold
Rettsakten gjelder endring av navnet på innehaver av godkjenningene for forordning (EU) 2020/148, (EU) 2021/2094 og (EU) 2023/1172. Innehaver har endret havn fra Zoetis Belgium SA til Phibro Animal Health SA, og forordningen skal endres slik at navnet blir riktig. Endringene er rent administrative og innebærer ikke en ny vurdering av de aktuelle tilsetningsstoffene.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift om tilsetningsstoffer til bruk i fôrvarer, fôrtilsetningsstoff-forskriften.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet og fôrindustrien.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.
Status
Rettsakten er vedtatt i EU.
Rettsaktene er under vurdering i EØS/EFTA-statene.